Školáci také často prožívají při vyučování chvíle plné napětí – podobně jako my v práci. Nejlepším způsobem, jak se odreagují a zbaví nahromaděného stresu, je pohyb. Pokud jim ho dopřejeme, budou klidnější, a asi i hodnější a usměvavější.

Monkeys Gym děti
Malí sportovci jsou pružnější, šikovnější a umějí padat. Foto: www.monkeysgym.cz

„I u dětí fungují stejné procesy v těle jako u nás dospělých – pohybem se vyplaví hormony a účinně odbourá stres z celého dne. Proto je velmi vhodné, když děti zvykneme, aby si šly každý den po vyučování aspoň na hodinu zasportovat. Ideální je, pokud si s nimi můžeme vyjet třeba odpoledne po práci společně na kolech, koloběžkách nebo kolečkových bruslích, i když vím, že v běžném pracovním týdnu se to podaří spíš výjimečně,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama maminkou tří sportujících školáků.

Společné rodinné sportování většinou zvládneme spíš o víkendu. Proto je vhodné, zajistíme-li dětem během týdne pravidelnou dávku pohybu třeba tím, že je přihlásíme do některého sportovního kroužku. „Naší specialitou pro nejmladší školáky je výuka základů nejznámějších sportů. V průběhu semestru se tak děti po několik hodin věnují fotbalu, basketbalu, házené, volejbalu, tenisu, florbalu, golfu, gymnastice a atletice. A to vždy zábavnou formou, která je kromě praktické části doplněna i o související teoretickou průpravu – pravidla, historie, známí sportovci, největší úspěchy…“ přibližuje náplň kurzů určených pro děti od 5 do 7 let Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Ve dvou se to lépe sportuje

Některé děti by si rády vyzkoušely určitou sportovní disciplínu, ale jsou svým založením větší introverti a z nového prostředí a kolektivu mají trochu obavy. „V takovém případě bych doporučila domluvit se s rodiči jejich kamarádů nebo spolužáků a přihlásit děti do kroužku společně. Případně můžeme svého potomka nechat, ať se sám domluví s kamarádem a vyberou si spolu sportovní aktivitu, která by se jim nejvíc líbila,“ přidává svou radu Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík s tím, že je úplně jedno, jestli půjde o atletiku, judo nebo plavání. Důležité je, že děti budou sportovat, místo aby trávily čas u počítače nebo tabletu…  Ideální samozřejmě je, pokud si dokážeme najít čas a začneme chodit na pravidelné tréninky – třeba badmintonu nebo tenisu – společně s dětmi. A vůbec nevadí, pokud zatím ani jeden z nás danou pohybovou aktivitu neovládá. „To, že se ji budeme učit společně, může být skvělou motivací. A rozhodně se vyplatí, když si na prvních pár lekcí domluvíme trenéra. Svému potomkovi tím dáme najevo, že společné sportování myslíme opravdu vážně a jsme ochotni do něj investovat svůj čas, energii i peníze,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř sportujících dětí.

Aspoň jednou týdně!

Velkou pomoc ve snaze zajistit mladším školákům dostatek pravidelného pohybu představuje i osvětový projekt Děti na startu, který probíhá v mnoha školách i družinách po celé České republice, a také v mateřských školách, sportovních klubech i fitness centrech. Právě lekce, které se uskutečňují v rámci vyučování nebo pobytu ve školních družinách, představují také velkou pomoc pro rodiny, které by jinak z nejrůznějších důvodů nebyly schopny pravidelnou dávku sportu dětem zajistit. Díky tomuto úspěšnému projektu, který letos slaví už 10 let od svého vzniku, je sportování dopřáno opravdu všem dětem bez rozdílu – více i méně pohybově nadaným, štíhlým i s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev.

Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

„Pohybová průprava probíhá jednou týdně během školního roku, a to vždy pod vedením odborně vyškolených pedagogů, trenérů a instruktorů. Ti všichni se snaží rozvíjet u dětí základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Ale pouze zábavnou formou, bez soutěžení a porovnávání výkonů,“ upozorňuje Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která je autorkou a jednou z organizátorek úspěšného projektu Děti na startu a také maminkou dvou sportujících dětí.

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Komfortní a moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Více na www.monkeysgym.cz

Jana Boučková - Děti na startu
Jana Boučková – Děti na startu. Foto: www.detinastartu.cz

Děti na startu je projekt, který zaštiťuje Ministerstvo školství a Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz. Po celé České republice už desátým rokem s radostí a bez stresu z výkonů cvičí tisíce dětí od 4 do 9 let, více i méně pohybově nadané, štíhlé i s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev, ale všechny s nadšením. Odborně vyškolení trenéři a instruktoři ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školkách, sportovních klubech i fitness centrech pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu. Právě všeobecná sportovní průprava děti komplexně připraví na pozdější zvládání specializovaných sportovních disciplín a sport je přitom nepřestane bavit. Více na www.detinastartu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*