Příměstské tábory jsou vítaným vynálezem moderní doby, který rodinám pomáhá v mnoha ohledech. Především vyplní o prázdninách „plonkové“ dny, kdy rodiče nemají dovolenou a prarodiče „hlídat“ nemůžou. Navíc jsou řešením pro děti, které nerady tráví noc mimo domov. Mezi nejoblíbenější patří ty s pohybovým programem.

Monkey´s Gym - sportovní kemp
V Monkey’s Gym pořádáme sportovní kempy už 9 let. Foto: www.monkeysgym.cz

„Pro děti, od přírody plné energie, které ale musí sedět po celý rok ve školních lavicích, je léto spojené se spoustou pohybových aktivit tou nejlepší kombinací. A protože prázdniny jsou relativně dlouhé a jen málokterý z rodičů má tolik volna, představují příměstské tábory ideální volbu. Ty kvalitní nabízejí programy, při kterých se děti dobře zabaví a také se leccos nového naučí, a večer jsou zase doma u rodičů. A to je zvláště pro ty mladší, které ještě nerady tráví noci mimo domov, moc důležité,“ říká na úvod Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym, které pořádají sportovně zaměřené příměstské tábory pro děti od 3 do 10 let v 5denních turnusech, a to po celou dobu letních prázdnin.

Outdoorový program láká

Není výjimkou, že dítě absolvuje během léta i dva příměstské tábory, každý s jinou aktivitou. „Už desátým rokem nabízíme například tábory spojené s in-line bruslením, zaměřené na sportovní všestrannost, míčové hry, atletiku nebo tanec. V posledních letech je také velmi oblíbený outdoorový sportovní kemp pro děti od 5 let, při kterém lektoři s dětmi intenzivně a v přírodním prostředí trénují každý den jinou dovednost. Zajímavostí je, že tento kemp se koná pokaždé na jiném úžasném místě, které je vybrané právě pro trénink dovednosti daného dne – pro děti je to velmi zábavné a současně motivující!“ připomíná Kristýna Přibylová a na otázku, co považuje za hlavní výhody příměstských táborů pořádaných profesionálními dětskými tělocvičnami Monkey’s Gym, odpovídá: „Malé skupinky dětí, pestrý program, odborné vedení našimi kmenovými lektory a mnoha lety prověřenou metodiku kempů.“

Příměstský tábor v Juklíku
Příměstské tábory zaměřené na plavání pořádá Baby Club Juklík. Foto: www.juklik.cz

Umět plavat je jako umět číst

Dlouhá doba, po kterou byly plavecké bazény uzavřené kvůli covidové pandemii, se začíná na dětech nepříjemně projevovat. Tedy hlavně na jejich plaveckých (ne)schopnostech. Proto – máte-li tu možnost, rozhodně využijte příležitosti a přihlaste děti na příměstský tábor spojený s výukou plavání. Je totiž velmi důležité získat správné plavecké návyky ještě v útlém věku.

„Příměstské tábory pořádáme již více než 15 let. Jsou určené dětem od 5 do 14 let. Pro účastníky je připravený rozmanitý program se zaměřením na plavání, při kterém se dětem věnují zkušení instruktoři, ale samozřejmě i další sportovní aktivity, to vše prokládané výtvarnými činnostmi. Za velkou výhodu považuji, že máme pro děti k dispozici vlastní areál s krásnými bazény a také rozlehlou zahradu, jako stvořenou pro dětské hry a sportování,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, dětského centra, které funguje už od roku 1988, kdy se stalo průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

I když děti chodí v rámci příměstského tábora pravidelně 2x denně do vody na organizované lekce, vše probíhá formou hry. „Naším cílem je naučit děti spoustu nových věcí a dopřát jim i hodně zábavy. U menších dětí samozřejmě nezapomínáme v průběhu dne i na odpočinek. A už několik let nabízíme ještě jednu oblíbenou specialitu – součástí příměstského tábora je i možnost spaní v Juklíku vždy z čtvrtka na pátek,“ dává rodičům další tip Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou 4 dětí a s organizováním táborů má letité zkušenosti.

Děti na startu
Projekt Děti na startu. Foto: Adam Litera, Fisaf.cz

Kila mizí, zážitky přibývají

Možná i vy s nelibostí pozorujete, jak vaše děti během lockdownů a distanční výuky přibraly a zlenivěly. Další důvod, proč je v době letních prázdnin přihlásit na některý z pohybově zaměřených příměstských táborů.

Co třeba zkusit ty, které se uskutečňují v rámci celonárodního projektu Děti na startu? Ten probíhá napříč celou republikou a účastní se jej školy, mateřské školky, sportovní kluby i zájmové kroužky. Tam všude je možné děti přihlásit i na příměstský tábor. Ale je třeba jednat rychle – o tábory DNS je totiž mezi rodiči i dětmi obrovský zájem. Není divu – vždyť úspěšný projekt, který zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, už přivedl k pohybu za téměř 10 let své existence až 30 000 dětí!

„Naše sportovní tábory jsou vždy určené pro menší skupiny (cca 20) dětí. Nejprve zjišťujeme, co by jednotlivce nejvíce zajímalo, a pak podle jejich přání přizpůsobujeme program. Ten zahrnuje například výlety na koloběžkách, koupání, turistické výpravy, soutěže, hry a cvičení, které rozvíjejí pohybovou všestrannost, ale také jízdu na raftech nebo návštěvu stájí, kde si děti mohou vyzkoušet, jak o koně pečovat. Postaráno je samozřejmě i o oběd, pitný režim, v ceně jsou vstupy na koupaliště i kulturní akce,“ dodává Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, která je autorkou projektů Děti na startu i Sportmánie, což je vlastně pokračování DNS, určené dětem od 10 do 15 let.

Který příměstský tábor si vyberete?

Příměstské tábory Monkey´s Gym probíhají v 5denních turnusech po celé prázdniny, vždy ve všední dny od 8.30 do 13.00, s možností prodloužení do odpoledních hodin. Kempy se konají na pobočkách P9, Galerie Harfa a P6, OC Šestka, vždy na venkovních hřištích a v našich tělocvičnách. Více informací najdete na: www.monkeysgym.cz

Příměstské tábory Baby Club Juklík se konají v Baby Clubu Juklík na Praze 5, v areálu s vlastními bazény a velkou zahradou. a to od 11. 7. do 26. 8., v 5denních turnusech, vždy ve všedních dnech, od 8.00 do 17.00. Více na www.juklik.cz

Příměstské tábory Děti na startu se uskuteční např. v Železném Brodě, Semilech a okolí, a to v těchto termínech: I. turnus: 4. 7.–8. 7., II. turnus: 8. 8.–12. 8., vždy od 8.30 do 15.30. Více na www.detinastartu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*