Bradla patří ke klasickému vybavení tělocvičen a lze na nich trénovat obrovské množství cviků. Ta speciálně upravená v profesionálních dětských tělocvičnách slouží už dvouletým cvičencům. Jak na nich s dětmi cvičit a na co si dát pozor?  

Proč děti tak baví cvičení na bradlech (Foto: www.monkeysgym.cz)

„Někdy se setkáváme s překvapenými výrazy, když zmíníme, že malé děti bereme na bradla již před druhým rokem věku. Zde je nutné upozornit, že děti v tomto věku vždy cvičí za pomoci rodičů a nikdy je nenecháme na bradlech viset za ručičky. Prostý vis, kdy ti nejmenší ještě neumí zapojit svaly na rukou, je totiž velmi škodlivý a může dětem ublížit, proto se mu samozřejmě vyhýbáme,“ upozorňuje na úvod na důležitou zásadu Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, které u nás působí už 11 let a za tu dobu zde prošlo odborně vedenými kurzy okolo 3 000 dětí.

Bradýlka dětem na míru

Bradla si mnozí z nás pamatují z hodin školního tělocviku. Jsou skvělá na posílení svalů rukou, zad i břicha a patří mezi oblíbená tréninková nářadí. Klasická bradla jsou určená pouze dospělým a starším dětem. V profesionálních dětských tělocvičnách Monkey´s Gym ovšem najdeme bradýlka uzpůsobená pro cvičení nejmenších dětí. „Naše bradla jsou speciálně vyráběná pro potřeby dětského cvičení, jsou menší, barevná, lze je výškově nastavit. Pod nimi pak máme umístěnou na míru vyráběnou žíněnku, která kvalitně tlumí doskoky,“ popisuje Kristýna Přibylová, která je zkušenou lektorkou a také maminkou tří dětí.

Stejně jako u ostatních aktivit mají v Monkey´s Gym i pro bradla sestavenou speciální metodiku, která respektuje věk dětí a odpovídající pohybové schopnosti. „Začínáme vždy jednoduššími cviky, aby si děti přivykly novému druhu pohybu, následuje paleta základních cviků, jako je chůze bokem či vzpor na rukou. U starších dětí postupně přidáváme složitější dovednosti a také prvky, jimiž aktivně posilujeme určité svalové partie,“ vysvětluje lektorka.

Jelikož se v Monkey´s Gym zaměřují na všestranný rozvoj, kombinují v každé lekci více cviků a dovednosti na každém nařadí učí postupně tak, jak to odpovídá psychomotorickému vývoji u dětí. „S bradly se u nás v hodinách děti setkají již zhruba ve dvou letech, ale vždy v takovém rozsahu a s použitím takových cviků, které jsou pro daný věk vhodné a přínosné. U těch nejmenších jsou dovednosti na bradlech oblíbeným zpestřením lekcí, se staršími dětmi pak již lektoři aktivně trénují a zdokonalují základní, a postupně i složitější cviky,“ přibližuje náplň kurzů Kristýna Přibylová.

Proč děti tak baví cvičení na bradlech (Foto: www.monkeysgym.cz)

Zábava, dopomoc a bezpečnost

Děti baví vylézat nahoru, zvedat se ze země, kotouly ze vzporu nebo třeba i vis hlavou dolů…

Cvičení na bradlech je pro ně opravdovou výzvou a zábavou současně. Nejspíš i proto, že tento druh pohybu nikde jinde nenajdou. Například kladinu nahradíte v přírodě třeba spadlým stromem, ale tyče typu „klepadel na koberce“, které byly kdysi běžné, se již dnes moc nevyskytují, a venkovní workoutová hřiště jsou pro malé ratolesti většinou příliš nebezpečná.

Ostatně dodržování bezpečnosti a poskytování správné dopomoci je i při cvičení na bradlech velmi důležité. Malý sportovec musí vždy cvičit pod dohledem dospělého, který ho jistí pro případ uklouznutí nebo pádu. „Zejména v začátcích se děti na bradlech samy neudrží a potřebují aktivní podporu, aby se naučily používat svaly na rukou. Veškeré toče, výmyky nebo visy probíhají za asitence lektora tak dlouho, dokud dítko nezíská potřebnou jistotu. Při samostatném cvičení pak lektor vždy poskytuje dopomoc a jištění,“ upozorňuje Kristýna Přibylová a připomíná, že v profesionálních dětských tělocvičnách Monkey´s Gym mohou rodiče s dětmi bradla využívat i v rámci tzv. otevřených hodin, kdy je jim k dispozici celá tělocvična, lekce není vedena lektorem a děti tak mohou spolu s rodiči veškeré nářadí a pomůcky prozkoumávat zcela dle svého tempa. Důležité je, aby rodiče během cvičení na bradlech na svoji ratolest skutečně dohlíželi a také jí dávali dopomoc u složitějších cviků.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny, které nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší děti od 6 měsíců do 7 let, a to od roku 2012. Lekce jsou vždy plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců. Ověřenými kurzy zde ročně projde přes 3 000 dětí. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a nově také ve Westfield Chodov na Praze 4. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*