Umíš stojku? Koukej na mě… Takhle se dřív děti běžně trumfovaly. Ale dnes umí tenhle cvik správně jen hrstka z nich. „Přitom právě stoj na rukou patří k základním pohybovým dovednostem, které by měli zvládat už školáci na prvním stupni ZŠ,“ připomíná Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.  

Stojku by měl umět každý školák – velký návod, jak na to (Foto: www.monkeysgym.cz)

„Před zahájením nácviku stojky se dítě musí nejprve naučit zpevnit své tělo a pletence ramenní. S dostatečným předstihem tedy zařazujeme průpravné cviky, jejichž cílem je umět ze sebe udělat „prkno“, a tím se zpevnit,“ vysvětluje Jan Beran, odborný konzultant profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, a připomíná, že stejně jako kotoul učíme děti i stoj na rukou na žíněnce nebo měkké podložce.

Pomohou průpravné cviky: prkno a trakař

Prkno: Děti si lehnou na břicho, připraví si ruce pod sebe a nohy na špičky. Následně se zapřou o ruce a zvednou se do prkna. Důležité je, aby děti měly napnuté ruce, nevystrkovaly a nezvedaly zadek a nějakou dobu v této pozici vydržely.

Děti drží v prkně, lektor chytne dítě za obě nohy a zkouší ho vynést do stojky – důležité je, aby dítě vydrželo na napnutých rukách a při zvedání se příliš neprohýbalo v oblasti bederní páteře.

Trakař: Děti si udělají dvojice a jeden z nich se postaví na ruce, druhý z dvojice chytne nohy a jako trakař musí přejít tělocvičnu z jedné strany na druhou. Cestou zpět se ve dvojici vystřídají.

Stojku by měl umět každý školák – velký návod, jak na to (Foto: www.monkeysgym.cz)

Nácvik stoje na rukou

Pokud se dítě dokáže dostatečně zpevnit, můžeme již přejít k samotnému nácviku stojky.

  1. Nejprve dítě začne ve vzporu ležmo, kdy jej dva trenéři (případně další cvičenci) uchopí za ramena (aby nešlo dopředu nebo nespadlo na hlavu) a stehna, kolena nebo kotníky (ne za boky) a pomalu jej zvednou do stoje na rukou. Stoj zkorigujeme tak, aby bylo tělo v rovině.
  2. „Zvládne-li dítě tento krok, můžeme přejít ke stojce z nákroku, kdy trenér stojí bokem, chytá dítě v oblasti kolen a druhou rukou mu srovnává rovinu těla,“ popisuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym. „Tento cvik je dobré nejdříve trénovat u zdi tak, že dítě si ve stojce opře nohy v místě pat o stěnu. K nácviku v prostoru přistupujeme až poté, kdy získá jistotu.“
  3. Poslední stupeň nácviku je stejný jako předchozí s rozdílem, že dítě dělá stojku k čelem stojícímu trenérovi. Ruce pokládá těsně k jeho mírně nakročené noze. Trenér jistí dítě oběma rukama ze stran nohou v oblasti lýtek.
  4. Návrat ze stojky je buď do kotoulu, nebo nohama zpět na podložku. Trenér dává dopomoc.

Pozor na nejčastější chyby!

Dítě chybuje, když:

… se prohýbá a nezpevní tělo

… krčí nohy

… se nedostatečně odrazí

… ve stoji vysazuje hýždě.

„A chybou lektora je, když stojí ze špatné strany a neohlídá možný pád na hlavu či přepadnutí na druhou stranu,“ připomíná Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Kristýna Přibylová Monkey´s Gym
Kristýna Přibylová. Foto: www.monkeysgym.cz

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší, na kterém je odborníky speciálně zpracovaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*